Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Nošení dětí

Skupiny na Facebooku, kde vám poradí a kde můžete koupit šátek - Nosíme děti, Ergonomické nošení dětí

Webová stránka s bazarem šátků - Nošení dětí

Videa na naučení vázání - nejuniverzálnější úvaz je kříž s kapsou uvnitř.
Pro kojení v šátku je také vhodný kojicí úvaz - https://www.youtube.com/watch?v=AiSv6cnm4ZI
https://www.youtube.com/watch?v=anv3O_dfGaY


Výběr šátku

Osobně mám nejlepší zkušenosti se značkami Storchenwiege, Didymos, Hoppediz, Natibaby, ale také Girasol, Lenny Lamb i další:))

Text převzatý z FB skupinky Nošení dětí:

"Takže, je toho docela dost, ale ve zkratce. Jsou šátky kvalitní a jsou šátky nekvalitní (jako u všeho, že  ) mezi nekvalitní počítáme šátky značek Medley, Pentelka, Womar, Cybex, Ginger Cat a veškeré no name šátky. Tyto šátky jsou šité z metráže, ne speciálně tkané přímo za účelem nošení dětí a tedy nemají potřebné vlastnosti. Ve výsledku jsou obecně nepohodlné a neváže se s nimi moc dobře, hodně povolují apod. 
Dále se šátky dělí na elastické a pevné. Elastické jsou obecně kolem 5m dlouhé a elastické, což znamená, že se při větší zátěži prověšují a vytahají. Jsou tedy vhodné na novorozence a většinou je maminky odkládají kolem 6 kg miminka. Později jsou již nepohodlné. Nejvíce kvalitní jsou prý Moby a Mam Eco, ale osobní zkušenost nemám, tak to vím jen podle recenzí  
Pevné šátky jsou nejrozsáhlejší kategorií, najdeme mezi nimi šátky tkané strojově, nebo dělané ručně (ty jsou dražší, tzv. handwoven), dále šátky, co jsou vhodné spíše pro novorozence, tenké a měkounké a šátky, co jsou vhodné na batolata, protože mají vysokou nosnost a jsou hrubší... Je mnoho kvalitních značek a většinou se šátky jedné značky nedají zařadit obecně do některé z kategorií. Takže udělám malý průřez.


Vatanai - česká značka, šátky pruhované a šátky se vzorem vlnek jsou vhodné pro novorozence (tak do 8 kg max.), jsou tenké, měkké a výborně se s nimi váže, doporučila bych (speciálně ty s vlnkami) jako první šátek, pokud máte novoška. Naučíte se s ním velmi snadno. Dále mají i šátky se vzorem velryb, labyrintů a draků i jiné, ty jsou už tlustější a nosnější, kolem 10 kg ještě unesou snadno, později už nejsou prý tak nosné. A nakonec Pamír, světová handwoven legenda, bílá či smetanová hadra, prostěradlo, plína... vysvětlím v případě zájmu někdy později.
Šanami - česká značka, mají řadu Standart - pruhované a ne moc kvalitní šátky, ale na novoška ještě ujde. Řada exclusive line - více různých druhů, kvalitnější, většinou hodnoceny jako ne úplně nejnosnější kousky, ale osobní zkušenost mám jen s diamantovou Pastelkou a bambusovým Oříškem, Pastelka je nosnější a s dítkem kolem 10 kg to ještě jde. Dále mají žakárové (žakár podle způsobu tkaní, většinou jsou na šátku potom krásné vzory, kytky, zvířátka apod.) kousky, prý také dobré i nosnější jako ostatní z exclusive line. 
Babydoo - nosností i vzhledem podobné šanami Pastelka a Jaro, prostě diamantové pruhované kousky, ale nejsou vyrobeny v ČR z českých surovin. 
Babylonia - kepry, hrubší, ale měkké, hodně široké (podobně jako Little Frog), nosné, váže se s nimi dobře.
Storchenwiege - německá značka, šátky velmi nosné, řada Leo (diamantový vzor) je vhodná po zanošení i na novošky, ale unese i batole, keprové (keprové jsou většinou pruhované šátky, někdy jednobarevné) jsou tužší, ale nosnější, vhodné spíš pro batolata, jako první šátek bych je nedoporučila, hůře se s nimi váže, možná jen nějaký zanošený. Dále mají ještě nejméně nosné bio s potiskem, s těmi ale zkušenost nemám, nicméně jsou prý tuhé a těžko se zanáší. 
Neobulle - francouzská značka, keprové šátky, pruhované, nosné. 
Hoppediz - myslím, že německá značka, mají žakárové, většinou méně nosné, ale měkké a vhodné na novošky, i keprové šátky, které patří mezi nosné univerzály, které jsou měkkoučké, rychle se zanáší a unesou i batole. hlavně ten kepr bych doporučila i jako první šátek na naučení vázání. 
Little Frog - polská značka, kepry, pruhované, pěkně barevné, mají i příměsové šátky lněné a s merino vlnou, jsou rychle zanošené (nejdéle to trvá lněným) a vhodné i pro novoška i pro batole, možná s výjimkou několika s nejnižší gramáží - nicméně i ty unesou i 10kg mimi úplně snadno. LF šátky jsou hodně široké, takže neznalý člověk může mít problém s vázáním, je to věc vhodnější spíš pro starší děti, pro novošky se naopak hodí méně široký šátek, ale někomu to zas vadit nemusí. Velmi dobrá cenové relace.
Lenny Lamb - kepry i žakár, vlastnosti se také liší dle druhu a příměsi, nedá se zobecňovat.
Girasol - guatemalská značka, kepry, většinou velmi nosné a univerzální šátky pestrých barev; diamanty, měkké, výborně se vážou, nicméně nejsou úplně perfektně nosné, kolem 10 kg ale ještě pohoda.
Yaro - nově dostupné i u nás, prý celkem dobré, ale bližší info nevím, nicméně skvělá cenová relace některých kousků. 
Didymos - německá značka, velká škála různých šátků, kepry, žakár... nedá se jednoznačně určit, na co jsou vhodné, mají mnoho příměsí, různé gramáže i skrze jeden vzor, takže je to spíše šátek od šátku. Najdou se mezi nimi šátky vhodné na novoška a málo nosné i šátky velice nosné. Obecně oblíbený je vzor Indio, krásný žakárový vzor, povětšinou univerzální šátek, někdy u něj bývá problém se zatrháváním nitek. Některé šátky Didy jsou v dražší kategorii.
Natibaby - polská značka, stejně jako Didy má velkou škálu šátků, různé vzory, příměsi, kepry i žakár. Opět šátek od šátku. Některé šátky Nati jsou v dražší kategorii.
Oscha - skotská značka, většinou velmi tenké, ale nosné šátky, vysoce kladně hodnocené. Obecně dražší kategorie (pod 3000 z druhé ruky vzácnost).
Baie - z Anglie, také dražší, velmi kvalitní a tlustší šátky. U nás málo sehnatelné.
Kokadi, Pollora - někde z Evropy, kvalitní u nás málo sehnatelné, ale velká škála krásných vzorů. Dražší cenová relace.
Artipoppe, Tekhni, Linuschka, Pavo, Kokoskaa, Solnce, různé handwoven a podobné značky - málo sehnatelné, hodně vysoká cenová relace (i proto, že to k nám jde přes oceán a také kvalita je ohromná, složení většinou velmi zajímavé atd.). Super šátky, ale když člověk nemá na rozhazování, je lépe se na ně raději ani nedívat, natož zkoušet, když je ta možnost.

Když investuješ do kvalitního šátku, tak pokud nesedne, je investice plně návratná  takže není proč řešit peníze... Vhodný pro začátečníka je asi skoro každý kvalitní šátek, spíš záleží na váze miminka a Tvé konfekční velikosti, protože je velmi důležité zvolit správnou nosnost a délku. Za mě se začátečníkům výborně váže např. s Vatanai vzor s vlnkami (Koira, Teesta, Valensole a pod.), ale ten je tenký a vhodný pouze pro novoška do max. 8 kg. Nicméně na naučení je perfektní. Pokud bys raději univerzál, bude se Ti výborně vázat s Hoppedizem, ty jsou měkoučké velmi rychle a nosné dosti. Ale nedá se přesně určit, jaký šátek je pro toho kterého člověka nejlepší, na to si člověk většinou přijde až jako zkušený šátkař, kterému rukama prošlo mnoho šátků a většinou ani tak neřekne, že by byl jen jeden jediný, který by vyhovoval naprosto všem požadavkům. Nicméně, lze šátkovat s jedním šátkem, to jako né že ne."

TOPlist